0 542 350 3098
Ağırman Oto Elektronik Aydıntepe Mah. Tuzla Küçük Oto Sanayi Sitesi A/3 Blok. No:34 Tuzla / İstanbul

Oksijen Sensörü İptali

Oksijen Sensörü İptali

Teknik SMI Lambda sensörüdür. Genellikle Oksijen Sensörü olarak da bilinir.

Oksijen (LambdaSensörü, egzoz gazındaki oksijen miktarını algılayarak motor kontrol ünitesine (ECU) bildiren sensördür.Yani motora alınan havanın (oksijenin) ne kadarı yanmış, ne kadarı yanmadan egzoz gazından dışarı atılmış bunalara bakılır. Bu bilgi, motorun yanma odasında gerçekleşen yanma (patlama) hakkında, motor kontrol ünitesine (ECU – BEYİN) bilgi verir.

Lambda Sensörü egzoz manifoldunun çıkışında bulunur. Egzoz manifoldunun çıkışında katalitik konvertör bulunmaktadır, lambda sensörü katalitik konvertörden hemen önce, egzoz borusuna sonda şeklinde takılmıştır.

Genelde lambda sensörü sayısı 1 dir, fakat yeni nesil otomobillerde iki tane lambda sensörü kullanılmaktadır. Sensörlerden ilki katalitik konvertörün giriş tarafında, ikincisi ise katalitik konvertörün çıkış tarafında egzoz borusunda bulunur. 2. sensörün kullanılma sebebi, katalitik konvertörün çalışmasını kontrol etmek, doğru çalışıp çalışmadığını belirlemektir.

Oksijen (Lamda) Sensörünün Arıza Belirtileri 

  • Araç performansının düşmesi
  • Aşırı yakıt sarfiyatı
  • Katalitik kövertörün aşırı ısınarak arıza yapması

Lamda sensörleri çalıştıkları ortam itibariyle güvenlikli ve dayanıklı sensörlerdir fakat zaman içerisinde eskiyebilir, değişmenize ihtiyaç duyabilir. Lambda sensörlerinin özelliklerini yitirlemeleriyle, aşırı kirlenmeleriyle, ölçüm hassasiyetleri azalır, hassas voltaj sinyali üretemezler. Lambda sensörü sonda ucunda, dış ortamdan gelen su-çamur-toz gibi kirleticiler sebebiyle, ya da egzoz gazından gelen kurşun, sülfür, silikon, yakıt külü ve yakıt katkı maddeleri sebebiyle katman oluşabilir.

Bu durumda motor hava-yakıt karışımını ideal olarak ayarlayamaz, yakıt sarfiyatı artar, egzoz emisyonları artar, motor performansı azalır. Lambda sensörü tamamen arızalandığında, genellikle motor zengin karışımla çaşlışır ve bu yakıt tüketimini aşırı yükseltir. Aracımın yakıt sarfiyatı çok arttı çok yakmaya başladı ne yapmalıyım diyorsanız, piston-silindir-subap sisteminde bir arıza yoksa, sebebi lambda (oksijen) sensörünün bozulmuş – aşırı kirlenmiş olmasındandır.

Sensör voltaj muayenesi en sağlıklı şekilde özel ölçüm aletleriyle ya da osiloskopla yapılabilir, böylece sensörün ürettiği voltaj dalgaları daha iyi görülebilir ve yorum yapılabilir.

Lambda sensörünü iptal ettirmek için uzman olmayan kimselere müdahale ettirilmesi kötü sonuçlar doğurabilecektir.Aracınızın yanma ve oksijen orantısının iyi ayarlanmaması durumunda belirli farklı arızalar oluşabilir,aracınız ciddi performans kayıplarına uğrayabilecektir.

Dizel partikül filtre iptali hakkında bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Oksijen sensör iptali, yapılmaması gereken bir işlemdir. Önerilen durum ise araçta var olan sorunun bir şeyleri iptal ederek değil, arızalı olan kısmın tespit edilerek düzeltilmesi şeklinde yapılmalıdır. Ağırman Oto Elektronik uzman ekibiyle sizlere tüm problemlerinizde destek olabilecek ve lambda sensörü iptali hakkında çözüm sağlayabilecektir.

Hizmetlerimiz

Blogdan Başlıklar