0 542 350 3098
Ağırman Oto Elektronik Aydıntepe Mah. Tuzla Küçük Oto Sanayi Sitesi A/3 Blok. No:34 Tuzla / İstanbul

Gösterge Paneli Tamiri

Gösterge Paneli Tamiri

Gösterge Ünitesi tamirini kendiniz de yapabilirsiniz ama baştan uyarmak istiyoruz bu sizin için oldukça zahmetli bir iş haline gelebilir. Uyarımızı yaptığımıza göre

Gösterge paneli onarım aşamalarını anlatmaya geçebilirim. Gösterge panelinde herhangi bir değişiklik yapmak istiyorsanız ilk olarak eski yapıyı kaldırmanız gerekmektedir. Şimdi dikkatle değiştirme işlemi aşamalarını atlamadan ve doğru bir şekilde yapmaya özen gösterin.

Abs Beyni İptali hakkında bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.

İlk olarak yapışkanlı kağıtlara ihtiyacınız olacak. Eğer yapışkan kağıtlarınız yoksa işe yapışkan kağıt alarak başlayabilirsiniz. Ayrıca yanınızda kalem bulundurmanız da hiç fena olmaz. Çıkardığınız her elemanı geri monte ederken karıştırmamak adına işaretlenmelidir. Gösterge paneli onarımında ne kadar titiz davranırsanız o kadar sağlıklı sonuç alırsınız. Sökme sıralamanızı bir kağıda yazın.

  • Gösterge tablosuna daha rahat ulaşmak için ön koltukları çıkarın böylelikle işlemleri daha rahat gerçekleştirebilirsiniz.
  • Yan tarafta tüneli rahat çıkarabilmeniz için kendinden kılavuzlu vidalar bulunmaktadır. İlk olarak üst kısmı daha sonra alt kısmı çıkarın.  Sıralama çok önem arz etmemektedir ama diğer türlü sizin için rahat olamayabilir.
  • Direksiyon kolonu kapağını çıkarın. Sonra kasanın kendisini kaldırabilirsiniz. Bu aşamayı gerçekleştirebilmeniz için üç tane kendinken kılavuzlu vida   ve dört adet sabitleme vidası çıkarmalısınız. Direksiyon simidi yuvalara sıkı bir şekilde oturacaktır, bu sebeple çıkarırken biraz güç sarf etmeniz gerekebilir. Direksiyonu yana sallayarak çekebilirsiniz. Burada direksiyonu çekerken yüzünüze dikkat etmelisiniz hızlı çekmeniz halinde direksiyon size doğru fırlayabilir ve kazalara sebebiyet verebilir.
  • Burada ek olarak Direksiyon kolonunu çıkarırken anahtarlarını da direksiyon kolonu ile birlikte çıkardığınıza emin olmanız gerekmektedir.
  • Torpido gözü bağlantılarını yuvasından çıkarın.
  • Sonraki adım montaj bloğu, Sadece kapağı değil tüm konektörleri, röleleri de çıkarmamız gereklidir.
  • Şimdi en önemli aşamalardan birindesiniz. VAZ 2110 panel kaplamasının ve raf kaplamalarını nasıl çıkarmanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Bunu işlem aslında basit bir şekilde gerçekleştirilir ama önemi büyüktür. Far hidro düzenleyicisinin bağlantı elemanlarını düzgün bir şekilde çözdüğünüzden ve içeri doğru ittiğinizden emin olun.
  •  Son aşamalarda olduğunuzu  söyleyebilirim. Gösterge panelinin vidalarını çıkarmalısınız. Vidaların çıkması ile birlikte paneli aracın gövdesinden çıkarabilirsiniz.  Bunun için vidaları ve iki sapmayı sökmelisiniz. Sökme işlemini gözünüzde büyütmeyin. Sapmalar yan camlara hava besleme tünelinin kapağının hemen altında bulunmaktadır.
  • Tüm işlemleri başarıyla tamamladıktan sonra alt hava kanalı ve direksiyon mili paneli tutacaktır. Bundan sonra, kontrol panelini zorunlu olarak çıkarılmasını içeren arabayı onarmak veya yükseltmek için planlanan çalışmaya devamını sağlayabilirsiniz.
  • Kabloları hepsini birlikte çıkarmak zaman  ve kolaylık açısından genellikle tercih edilen bir yöntem ama bu işlemi tavsiye etmiyoruz. Tüm kabloları aynı anda çıkarırsanız işleminiz bittikten sonra hangi kablonun nereye ait olduğunu bulmakta zorlanabilirsiniz. Gösterge paneliyle olan kabloları ayırıp onları ilk maddede bahsettiğimiz yapışkan kağıt ile işaretlemeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

Bahsettiğimiz aşamaları yapmakta emin olamıyorsanız veya uğraşmak istemiyorsanız aracınızı servisimize getirip  Gösterge Paneli takibi yaptırabilirsiniz.

Hizmetlerimiz

Blogdan Başlıklar