0 542 350 3098
Ağırman Oto Elektronik Aydıntepe Mah. Tuzla Küçük Oto Sanayi Sitesi A/3 Blok. No:34 Tuzla / İstanbul

EGR Valfi İptali

EGR Valfi İptali

EGR Exhaust Gas Recirculation kelimesinin açılımıdır. Türkçe karşılığı Egzos Gazları Devirdaimi   demektir. EGR valfi dizel ve benzin motorlarının en değerli parçalarından birisidir.  EGR valfi genellikle otomobillerde içten yanmalı motorlarda bulunmaktadır. Valfler motorlar için vazgeçilemez bir parçadır. EGR  Valfinin araçlarda bulunmasının temel amacı  silindirler içerisine dolan gazların miktarını emme üzerine temiz hava ile karıştırarak silindirler içerisine  tekrar geri dönmesini sağlayan parçadır.

Egzoz gazlarının ne kadar kullanılacağını motor beyni karar verir. EGR valfleri 2022 yılı itibariyle gelişen teknolojilerle elektronik kontrollü yapılmaktadır. Silindirler içerisindeki egzoz gazlarının yanma sürecini yineleyerek  Nitrik Oksit (NO) ve Azot Dioksit (NO2) gibi zararlı gazların tekrar yanması sağlanır. Bazı motorlarda ara soğutucuda sıcaklığı düşürülen egzoz gazları EGR valfinin müsaade ettiği kadar emme  manifolunda taze hava ile karışır.  Böylece yanma tekrardan döngüye girerek yanması sağlanır. Egzoz gazlarının tekrar yanması ile  egzoz gazının emisyon değerleri düşer, silindirler içerisindeki yanma sıcaklığı düşer, egzoz gazlarının tekrar yanması verimi yükseltir ve verimin artmasıyla yakıt tüketiminde tasarruf sağlanmış olur.  Yanma sıcaklığının düşmesi ile motor daha sağlıklı olur.

 

EGR Valfi Temizliği Nasıl Yapılır?

Aracınızı uzun süreden beri kullanıyorsanız EGR valf de tıkanıklıklar meydana gelebilir.  EGR valfinde sorun yaşanıldığında yapılacak işlemlerden biri temizlenmesidir. Eğer aracınıza belirli aralılar ile bakıma götürüyorsanız EGR valfinde herhangi bir sorun yaşamazsınız. Ancak araç bakımını ihmal ettiğiniz takdirde tıkanıklığa bağlı olarak aracınızda arızalanma durumu yaşanabilir. EGR valfi içerisinde kurum birikmesi, valfin tıkanmasına yol açarak çalışmasını engeller.  EGR valfi temizleme işlemini son derece titizlikle yapmalısınız. Olası bir hasarda EGR valfiyi değiştirmeniz gerekebilir. Bu sebeple EGR valfi temizleme adımları sırasında ve özenle yerine getirilmeli. Temizleme esnasında hassas davranılmalıdır. EGR valfi temizliğinde aşama aşama ilerlemelisiniz;

  • İlk olarak EGR valfi motor bölümünden sökmeniz gerekmektedir. Sökme işlemini yapabilmek için özel takımları kullanmanız gerekmektedir. Bu takımlar motorun sıcaklığına karşı özel olarak üretilmiş dayanıklı ve kullanışlı parçalardır.
  • Sökme işlemi için takımlarınızı ayarladıktan sonra  EGR valfi vidalarının sökümüne geçmelisiniz. Vidaları sökerken hassas davranmalısınız yanlış yöne doğru vidayı zorlayacak hareketler yapmak vidanın kırılmasına sebep olabilir. Bu durumda motorun motora kadar gidebilecek bir soruna sebep olabilirsiniz.
  • EGR valfi vidalarını söktükten sonra yerinden çıkarın vidaları kaybetmemeye dikkat edin. Ufak ve çok sert olamayan bir fırça yardımıyla valf içerisinde biriken tozları kiri temizleyebilirsiniz. Valf temizleme için kullandığınız malzemelerde oldukça önemlidir. Sıradan kullanılan temizlik malzemeleri ile temizliği yapmak ilerleyen zamanlarda daha büyük sorunlara sebep olabilir.
  • Valf içeriğini güzelce temizledikten sonra Valfin daha iyi temizlenmesi için özel sıvılar içerisinde bekletebilirsiniz. Bu sayede içerisinde kalan tüm kurum temizlenmiş olur.
  • Temizleme işlemini tamamen bitirdikten sonra EGR valfi motora dikkatlice yerleştirin ve vidaları takın.

 

EGR Valfi temizleme işlemini profesyonel kişiler tarafından yaptırmak istiyorsanız aracınızı Ağırman Otomotiv' den hizmet alabilirsiniz.  Valf içerisindeki biriken kurumları doğru temizleme ile eskisi gibi verimle kullanabilirsiniz. Erg temizliği yapılırsan sadece valf içi temizlik yapılmaz. Valf doğrudan motor ile bağlantılı olduğu için valfin temizlenmesi sırasında çevresinin de kontrol edilmesi gerekmektedir. Kirlenme dışında olası arıza durumlarında servisimize başvurabilirsiniz. Arıza durumunda sistem içerisindeki hortumun ve valfin bağlı olduğu elektrik tertibatının da kontrol edilmesi önemlidir.  Valfin bozulması aracın hasar görmesine ve çalışmamasına neden olabilir. 

 

EGR Valf Temizliği Ne Zaman Yapmalıyız?

EGR Valf temizlik zamanını takip etmek aracınız için önemlidir. Temizleme gerekliliğini anlamak oldukça kolay yöntemdir.  ERG sistemi dolduğu zaman egzoz borusundan koyu siyah duman çıkmaya başlar, motorda teklemeler meydana gelir hatta çalışmaz. Motor ısısı artmaya başlar. Eğer bunların yaşandığını gözlemlediğiniz halde önlem almazsanız motorda hasar meydana gelebilir. Temizlik aşamasını ertelediğinizde yakıt tüketimi de hızla artmaya başlar, gaz pedalında tıkanmaya sebebiyle teklemeler meydana gelir. Bu bahsettiğimiz  maddelerden birini yaşıyorsanız aracınızın EGR Valf Temizlik zamanı gelmiş demektir.

  

EGR Valf Temizliği Fiyatı Nedir?

EGR Valf temizliği için oldukça hassas davranılması gerektiğini yazımızda bahsettik. Bu yüzden Valf temizliğini işinde uzman kişilere yaptırmak oldukça önemlidir. Servisimizi arayarak Valf temizliği ve birçok konuda bilgi alabilirsiniz.

  

EGR Valf İptali Neden Yapılır?

EGR Valf temizliği dışında iptal etmek seçeneğiniz de bulunmaktadır. Eğer tıkanan valfi temizlemenize rağmen eskisi gibi verim alamıyorsanız iptal ettirebilirsiniz. Eğer Valf arızalandıysa yenisi yerine iptal ettirmekte pratik bir çözümdür.  Herhangi bir sebep olmadan da valfinizi iptal ettirebilirsiniz. ERP Valf iptal ettirmek aracınızı tam performans ile kullanmanızı sağlar. Araçlarından tam performansını almak isteyen kullanıcılar için iptal ettirme talep edilen bir yöntemdir. 

 

 EGR Valf İptali Nasıl Yapılır?

EGR iptal edilirse ne olur sorusu araç sahipleri tarafından oldukça merak edilmektedir. Valf Eğer EGR Valf iptal ettirmek istiyorsanız ilk olarak bu konuda ECU yazılım okuma cihazları kullanan firmalar ile görüşmelisiniz. Servisimiz EGR Valf İptali konusunda hizmet vermektedir. Bazı arabalarda OBD soketi üzerinden gerçekleştirilen bu işlem bazı arabalarda ise beyin sökülerek beyin içerisindeki yazılımın bilgisayar ortamında yapılır.  

Dizel Partikül  Filtre İptali hakkında bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.

 

EGR Valf İptali Zararı Var Mı?

EGR Valf iptalinin aracınıza herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Ancak Uyarmalıyız ki Valf iptalinin mekanik bir şekilde yapılması motorda bazı sorunlara yol açabilir. EGR iptalinin yazılımsal yöntemler ile uzmanlar tarafından yapılması en doğru tercihtir. 2022 EGR Valf iptali fiyatı ve  daha detaylı bilgi için Ağırman otomotiv' i ziyaret edebilir veya telefon numaramızdan teknik destek alabilirsiniz.

 

EGR Valf İptali Avantajları

  • Aracın çekiş gücünü yükseltir.
  • Motorun temiz hava miktarı artış gösterir.
  • Motor tam performans alır.

 

Hizmetlerimiz

Blogdan Başlıklar