0 542 350 3098
Ağırman Oto Elektronik Aydıntepe Mah. Tuzla Küçük Oto Sanayi Sitesi A/3 Blok. No:34 Tuzla / İstanbul

Dizel Partikül Filtre İptali

Dizel Partikül Filtre İptali

 Dizel partikül filtre genellikle dizel yakıtlı araçlarda bulunmaktadır. DPF bütün euro4, euro5 ve euro6 dizel motorlarında kullanılmaktadır  Belli süreler aralığıyla  dizel partikül filtresinin temizlemesi yapılmalıdır. Dizel partikül filtresi (DPF), dizel araçlarda egzoz gazının büyük bir kısmının dışarıya çıkmasını engelleyen filtre sistemidir. Ancak filtre sisteminin belli bir hami bulunmaktadır. Bu yüzden belli aralıklarla  dizel partikül filtresi uyarısını takip ederek temizlenmesi gerekmektedir. Dizel partikül filtre arızası veya dolmasının başlıca sebepleri şehir içinde düşük hızlarda araba kullanımı ve kalitesiz dizel (mazot) kullanmaktır. DPF temizliğini geciktirmemek önemlidir. Geciktirmek ciddi arızalara yol açabilir. DPF tıkanmasını gösterge panelimin ikinci ışığından takip edebilirsiniz. İkinci ışık yanıyor ise DPF' niz dolmuş veya DPF sensörde arızanız var demektir.

 

Dizel Partikül Filtresi Temizliği

Dizel partikül filtreniz tıkadığına dair sensör ışığının yandığını gördüğünüzde ilk yapacağı işlem aracın pasif rejenerasyon yapmasını sağlamaktır.   Pasif rejenerasyon aracınızı 30-50 dakika kadar yüksek devirde sürmektedir. Bu ilk işlem sayesinde aracınızın DPF' sini bir miktar açılmasını sağlayabilirsiniz bu da size ekstradan 500-1000 km'ye kadar kullanım sağlar. Yaptığınız bu işlem kısa süreli bir çözümdür.

Dizel partikül filtresini temizletmek için yeterli vaktiniz yok ise ikinci aşama olarak Dizel partikül filtrenizi yerinden söküp basınçlı su ile temizleyebilirsiniz. Ancak bu işlem de kısa süreli olup aracınızı 2000-4000 km kullanım sağlamaktadır.

Yapılacak son işlem ise aracınızın  Dizel partikül filtresini değiştirmektedir. Bu işlem aracınız için en sağlıklı ve uzun soluklu yöntemdir.  Dizel partikül filtre değişimi için Ağırman Otomotiv' i tercih edebilirsiniz. Sizin için  Dizel partikül filtresini yurt dışından temin edip en güvenli şekilde filtre değişimini yapmaktayız. 

 

Dizel Partikül Filtre İptali

2022 yılında Dizel partikül filtre iptal işlemi oldukça yaygın olarak tercih edilmektedir. Dizel partikül filtresini tıkandığında veya kaldırmak istediğinizde bu işlem uygulanır. Bu yöntem en sorunsuz ve en ekonomik yöntemdir. Ağırman otomotiv olarak Dizel partikül filtresi iptali işlemini profesyonel bir şekilde gerçekleştiriyoruz. Bu sayede aracınız ömür boyu DPF dolma sorunundan kurtulmuş oluyor. Bu işlemi profesyonel kişilere yaptırmanız oldukça önemlidir. Bu sayede aracınız bu parça durumundan hiçbir zaman DPF arıza durumu yaşamazsınız. Ağırman otomotiv olarak DPF iptal etme işlemini en güvenli şekilde gerçekleştirmekteyiz. Dizel Partikül Filtre İptali İçin Bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yapılan işlem sonucu araçta herhangi bir dezavantaj asla oluşturmamaktadır. Filtre iptali lisanlı bir işlemdir bu sayede muayene  herhangi bir sorun ile karşılaşılmaz. Dizel Partikül Filtre İptali iki farklı şekilde gerçekleşir;

 

EGR Valfi İptali hakkında bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Dizel Partikül Yazılım ile İptal

Yazılım iptalinde partikül filtresi ve jenerasyon sistemi yazılımsal olarak kapılı duruma getirilir. Tuning - ekonomi - performans yazılımını çekiş düşüklüğü ve duman atma gibi sorunlar yaşanmaması için araca yüklüyoruz.

 

Dizel Partikül Mekanik İptal

Bu mekanik işlem servisimiz tarafından yapılmaktadır. Filtre sökülüp boşaltılır ve yerine downpipe düz boru sistemi takılır. İki iptal işlemi de servisimizde yapılabilmektedir. DPF iptali sonrasında aracınızda tüm işlemler kontrol edilir ve yol testi yapılır. Aracınız kullanılmaya hazır bir şekilde size teslim edilir.

 

Dizel Partikül Filtre İptali Avantajları

  • DPF temizleme işlemini ortadan kaldırır.
  • Ömür boyu sorunsuz kullanmanızı sağlar.
  • Ekonomik bir yöntemdir.
  • Lisanslı bir işlemdir araca zarar vermez.
  • Yakıt tasarrufu sağlar.
  • Enjektör ömrü uzar.
  • Yağ yükselme sorunu tamamen ortadan  kalkar.
  • Araç Performansında artış olur.
  • Motorunuz daha rahat çalışır.

Hizmetlerimiz

Blogdan Başlıklar